You are hereSportovně ozdravný pobyt pro seniory v resortu RETASO / Odpovědět na komentář

Odpovědět na komentář

Sportovně ozdravný pobyt pro seniory v resortu RETASO sticky icon

By alena - Posted on 21 Listopad 2023

Sportovně-ozdravný pobyt v rekreačním zařízení RETASO v Horní Bečvě

v termínu 28.  4. – 5. 5. 2023

Pobyt pro seniory jsme letos pořádaly již potřetí. Podařilo se nám vybrat výbornou lokalitu – rekreační zařízení Tatry Kopřivnice RETASO v Horní Bečvě. Součástí zařízení je i rehabilitace, kterou jsme také využívali. Pobytu se zúčastnilo 39 osob seniorského věku, bohužel muž pouze jeden. Podařilo se nám vyřídit i finanční příspěvek od sociálního odboru Zlínského kraje. Zařízení má velmi výhodnou polohu pro tento druh pobytu. Leží stranou hlavní silnice schované za stromy na rovině, okolo se samozřejmě tyčí kopce Beskyd. Pár kroků jsou zastávky autobusu směrem na Pustevny, do Rožnova pod Radhoštěm.

Každé ráno jsme se scházeli venku na rozcvičce, před rozcvičkou byl již vyvěšen program s nabídkou na konkrétní den. Střídalo se cvičení vevnitř a hlavně venku, vycházky a výlety do okolí. Vydařil se výlet na Pustevny, každý si užil podle svého – nový Libušín, Vyhlídková stezka, Radegast, krásné rozhledy po okolí, a dokonce až Kaple sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště. Další výlet směřoval do Rožnova pod Radhoštěm opět s volným programem – Valašské muzeum v přírodě, Svět kamenů, příp. jen tak se projít po městě.

Měli jsme s sebou bohatý výběr náčiní. Zpevňovali jsme hluboký stabilizační systém pomocí flexi-barů, cvičili jsme s obručemi, se smovey, s činkami, SM-systém s lany podle MUDr. Smíška. Velmi nás zaujalo cvičení Wyda, které pro nás připravil náš mužský účastník. Wyda je systém tělesných, mentálních a spirituálních cvičení, díky nimž se druidové v plném zdraví dožívali vysokého věku a poznávali skryté síly přírody.

Program jsme si zpestřili prvomájovým průvodem s vlastnoručně vyrobenými mávátky. Dopoledne na 1. máje nám velmi zpříjemnila Mgr. Lenka Fasnerová – fyzioterapeutka, se kterou již dlouho spolupracujeme. Tentokrát nás naučila tři choreografie line-dance a cvičení pro chodidla. Cvičení nohy – což je část dolní končetiny od kotníku dolů – se věnujeme i v běžných cvičebních hodinách u nás na sokolovně. Propadlou klenbu, vbočené palce a další problémy našich nohou nenapraví sebelepší obuv. Opět je třeba cvičit a cvičit. Nikdy není pozdě začít.

Do programu tradičně zařazujeme trénování paměti, které si báječně nachystaly naše dvě kolegyně z Kroměříže.

Při přípravě večerního programu se všichni vystřídali a terapie smíchem fungovala naplno.

Kutilské dílničky byly méně obsazené, venku bylo totiž tolik lákadel a počasí přálo. Přesto jsme zvládli malovat mandaly, ze kterých jsme měli krásnou výstavu.

Prostřídali jsme se v rehabilitaci při masážích, perličkových koupelích a parafínových zábalech.

Týden jsme si krásně užili, byl naplněný pestrou činností. Děkuji všem účastníkům, kolegyním instruktorkám Danuši Červinkové a Magdě Vaclové, Aleně Sekulové – sekretářce. Pokud vás článek zaujal, budeme rády, když najdete cestu do našich cvičebních hodin a třeba také i na další pobyty. Děkujeme sociálnímu odboru Zlínského kraje za finanční dotaci na tento pobyt.

Ing. Zdenka Kymlová – vedoucí pobytu

IMG_2244.JPG484.62 KB